Bojazlivá mačička – ako ju socializovať?

Autor: Kajo Wild | 30.5.2012 o 9:19 | (upravené 31.5.2012 o 9:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2614x

Mačky vo všeobecnosti sa čo do fyzickej schránky nelíšia tak veľmi ako napríklad psy, kde je rôznorodosť podstatne vyššia. Ich povahy sú ale naozaj rozdielne a rovnako ako sme my ľudia každý iný, tak aj naše mačky majú rozličnú povahu. Skúsený chovateľ vie už po pár dňoch odhadnúť každé nové mača z vrhu a vie ho teda správne prezentovať i pri predaji do novej domácnosti. Rovnako vie lepšie poradiť ako mačatá nakombinovať ak si nový majiteľ berie dve či viac z jedného vrhu alebo podľa opisu povahy a správania domácej mačky vie odporučiť vhodného parťáka. Okrem chovateľov svojich zverencov by mali veľmi dobre poznať i depozitári , ktorí sa starajú o opustené, nechcené a utýrané mačatá a mačky z ulice a domov. Tam by sme tiež pri výbere neboli stratení a dostali by sme určite množstvo skvelých rád a odporúčaní. Od všetkých spomenutých osôb by sa do nových rodín mali dostať mačiatka spokojné, zdravé a hlavne socializované. Záruky však nikde nie sú a stres môže spôsobiť zmenu povahy i charakteru.

Kollby & Bella & LolaKollby & Bella & LolaKajo Wild

Čo teda robiť v prípade ak sa nám do domácnosti dostal malý bojko? Ako sa s tým vyrovnať?

Ak už máme doma strašpytel od mačaťa alebo sa k nám dostane bojazlivý dospelák z ulice, je to v podstate jedno. Postup by sme mali dodržať rovnaký. Najskôr treba mačičke pripraviť vhodné prostredie.
Mačičku najskôr zoznamujeme s prostredím, potom obyvateľmi domácnosti, pričom prednosť majú ľudia a až potom zvieratká.
Bella

Pokojné a tiché miesto

Mačičku bude najlepšie umiestniť do menšieho priestoru – ideálne jednej izby. Tá by nemala byť priechodná, hlučná ani frekventovaná. Mačička by tu mala mať k dispozícii všetko, čo potrebuje, teda misku na krmivo a vodu, hračky pre zábavu, pelech na odpočinok, škrabadlo a samozrejme 1 či 2 toalety.

Všetky mačacie predmety a potreby by mali byť rozmiestnené tak, aby vhodne a bez problémov mohli plniť svoje funkcie.
Misky s jedlom určite nepostavíme hneď vedľa toalety. Záchod by mal byť na tichom mieste, niekde v rohu, na okraji miestnosti.

Škrabadlo či pelech umiestnime najlepšie k oknu, aby mala mačička príjemný výhľad na krajinu okolo. Niektoré mačky pri pocite strachu a úzkosti zalezú do tmavého kúta, iné sa budú naopak škriabať hore do výšin. Podľa toho by sme jej pripravili aj pelech na skriňu či pod posteľ.

Kollby

Ak máme v miestnosti nejaké nezabezpečené miesta, škáry, káble a pod., mali by sme ich zaistiť ešte pred príchodom mačky. Mačku nikdy z jej skríše nasilu nevyberáme, počkáme, kým nevyjde sama. Vždy ale kontrolujeme, či sa kŕmi a chodí na toaletu. Miestnosť, ktorú sme micke zvolili ako jej dočasný domov, musí byť absolútne bezpečná!

Počas pobytu mačky u nás by sme sa mali zdržať prerábky bytu, presúvania nábytku, zbytočného kriku, hluku, zvyšovania hlasu, dupotu a podobne. Rovnako by sme nemali príliš nahlas počúvať hudbu alebo televízor. Pre mačičku by to bol len ďalší stres.

Stereotyp

Mačky milujú stereotyp, svoje pravidelne sa opakujúce činnosti a naše zvyky. Preto bude skutočne vhodné, aby sme bojkovi nastolili naozaj pravidelný režim. V ten istý čas mu nosili jedlo, čistili toaletu, hrali sa s ním, komunikovali a v približne rovnakom čase by sme vstávali a zase išli spať. Pravidelne sa opakujúce činnosti navodzujú atmosféru pokoja a harmónie a znižujú stres.
Robin

Mačka jedného človeka

Zo začiatku bude najjednoduchšie ak k mačke-bojkovi bude chodiť len jedna či dve osoby. Tie sa postarajú o hygienu, čistotu a jedlo a rovnako sa pokúsia micu aj zabaviť.
Pri každom vstupe do izby sa treba mačke milo prihovoriť jemným hláskom. Mačka si takto na hlas nového majiteľa rýchlo zvykne a spojí si s ním a jeho pobytom v izbe príjemné chvíle – napríklad kŕmenie či spoločnú hru.
Zo začiatku bude asi stačiť ak budete v miestnosti.
Skúste si len nečinne ľahnúť či sadnúť v miestnosti a v podstate nerobiť nič. Mačička si na vašu prítomnosť zvykne a časom sa jej prestane báť. Počas jej pozorovania nie je vhodné ju neustále sledovať, práve naopak, je žiaduce sa tváriť, že vás “nezaujíma”.

K mačičke treba pristupovať pomaly a opatrne, lebo niektorým mačičkám vadia dvojnohí obri, ktorí s ak nim blížia. Každý hrubý, rýchly či násilný pohyb mačičku vyľaká.
Rovnako sa nesnažme uprene na ňu zízať a už vôbec nie priamo do očí bez žmurknutia. To by bol signál agresie a hnevu. Prehnanú pozornosť a utešovanie mačka vníma vždy negatívne – je signálom, že sa niečo deje!
Mačička ak je uvoľnená a teší sa, má zdvihnutý chvostík, mraučí a obtiera sa tváričkou o ľudí či predmety.
Ak je prikrčená v rohu, naježená, s vystúpeným chrbtom, prská, syčí alebo divoko kýve chvostíkom, nie je vhodné sa k nej približovať a ďalej ju stresovať.

Kŕmenie

Ako som spomínal vyššie, pri bojazlivej mačičke je vhodné, aby ju v pravidelných intervaloch kŕmila jedna či dve osoby z domácnosti, aby si mačička rýchlo privykla na nový a pravidelný režim. Pri kŕmení je dôležité, aby sa osoba micke prihovorila a pomaly jej nasypala jedlo či položila plnú misku. Tu je práve vhodná doba pre zblíženie a fyzický kontakt s mačičkou.
Láska prechádza žalúdkom aj u zvierat. :)

jedlo

Pre mačičku je možné pripraviť aj nejaké tie maškrtky do rôznych zásobníkov a labyrintov, aby sa nenudila. Rovnako je možné mačičku za jej smelé kroky ku vám odmeniť.

Spoločná hra

Ďalším kľúčom k mačaciemu srdiečku je okrem jedla i vzájomná interakcia a hra. S bojkom to pôjde na začiatku asi ťažšie, ale jedného dňa sa ľady určite roztopia. Chce to len veľkú dávku trpezlivosti. I bojkovia sa radi hrajú :) Mačičku treba len správne motivovať a nájsť takú hračku, ktorá ju zaujme, pobaví a s ktorou sa zabaví.
Na trhu je nespočetné množstvo rôznych druhov loptičiek, myšiek, hrkálok, mávatiek. Využiť môžete aj svoju kreativitu a vyrobiť nejaké hračky sami.
U bojazlivých mačiek by som uprednostnil hračky menšie, jednoduchšie a začal by som možno nejakým zaujímavým nehlučným mávatkom. To môže mačičke pripomínať hru na lov, akú by mohla poznať od svojej matky a súrodencov a zároveň pri mávatku zostáva stále istá vzdialenosť medzi nami a mačkou, ktorá bude pre bojka istotne prijateľnejšia.

Bella

Denne by sme sa mali aktívnej hre s našou mačkou venovať približne 30-40 minút. V tomto prípade sa to dá preformulovať i tak, že denne by sme sa mali snažiť o interakciu s našou bojazlivou mačkou tak 30-40 minút – v závislosti od jej správania a reakcií.

Podporná liečba

Pri bojácnych, nesmelých a ustráchaných mačičkách je možné využiť i ďalšie podporné prostriedky , ktoré môžu mačičke pomôcť prekonať jej strach a nedôveru.
Prvým z nich je Feliwaydifuzér s umelými mačacími feromónmi. Difuzér po zapojení do elektrickej zástrčky produkuje chemické látky veľmi podobné mačacím tvárovým feromónom. Tie mačky využívajú na značkovanie svojho domáceho prostredia a navodzujú im tam pocit bezpečia a pohody.

Ďalšou možnosťou sú Bachove kvety.. Ide vlastne o terapiu extraktom z kvetov rôzneho zloženia. Pri bojácnych, stresovaných a málo sebavedomých mačkách sa odporúča použiť esencie: Rescue, Aspen, Mimulus a iné.

Okrem toho je možné využiť aj terapiu homeopatikami či využiť špeciálne granule – veterinárnu diétu – Royal canin Calm.

Robin

Niektoré mačičky sa ako bojkovia narodia, iné sa nimi stanú počas života na základe nepríjemných podnetov z vonkajšieho prostredia. Mnohým chýba pocit pokoja a bezpečia, iné majú iracionálny strach. Vo väčšine prípadov sa však citlivým prístupom a veľkou dávkou trpezlivosť dá takéto správanie skorigovať. Hoc vaša mačka nebude nikdy práve “lev salónov” určite si aspoň k svojmu človeku nájde cestu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?