Robinove problémy s nečistotnosťou – zapálený mechúr a vysoké pH

Autor: Kajo Wild | 16.5.2012 o 16:18 | (upravené 19.5.2012 o 12:50) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1664x

Robinko je v mojej mačacej domácnosti stále “benjamínek”. Divoké a nespútané mača, ktoré má ale aj chvíľky, keď túži len po lone, kde by vrnel a nechal sa hladkať. Adoptoval som ho v auguste 2011, ako inak cez občianske združenie Mačky SOS. Odhadom mal v tom čase asi 2 mesiace, bol otestovaný (FIV, FeLV – negatívny), odčervený, čistý a zdravo vyzerajúci. Chvíľu po príchode do novej domácnosti sa uňho začali prejavovať príznaky gastro-intestinálneho problému a nasledoval neskutočne zdĺhavý boj s endoparazitmi. V novembri sa všetko skončilo a ja som myslel, že budeme už pokojne nažívať, bez problémov. Ako to už ale v živote chodí, všetko bolo inak a Robino začal močiť mimo toalety.

RobinkoRobinkoKajo Wild

Ešte počas liečby jeho endoparazitóz sa Robino pár krát vycikal do svojho pelechu a na posteľ. Pôvodne som myslel, že to súvisí s jeho aktuálnym zdravotným stavom. Keďže som ale pravidelne chodil na kliniku so vzorkou trusu na koprológiu a po lieky, zobral som začiatkom októbra aj jeho, aby sa urobilo vyšetrenie moču a vylúčili sa komplikácie.

Nečistotnosť mačky, čiže špinenie mimo toaletu, je vždy komunikácia smerom k nám ľuďom. Je to spôsob, ako nám povedať, že niečo nie je tak, ako by malo a to buď po psychickej alebo fyzickej stránke. Preto mačku za takéto správanie NIKDY NETRESTÁME. Naopak , snažíme sa odhaliť príčinu jej správania a to za pomoci odborníkov (veterinár, odborník na poruchy správania zvierat).

Rozlišovať treba aj značkovanie u nekastrovanej/nesterilizovanej mačky a močenie mimo toaletu.

Za normálnych okolností sú mačky vždy veľmi čistotné a dôsledne dodržiavajú hygienické návyky. Ich porušenie je vždy známkou problému, ktorý treba riešiť.
Robin a lev v televízii
10.10.2011 Robinko absolvoval katetrizáciu, biochemickú analýzu moču a vzorka bola poslaná i na ŠVU na bakteriologické vyšetrenie. Kompletné výsledky boli o pár dní, ale už tie čiastočné nezneli vôbec dobre.
Bohužiaľ sa zistil zápal, dostal ATB, urinárnu diétu (RC cat urinary high dilut.) a tablety uroval (2 týždne 2 tablety denne). Jeho pH bolo neuveriteľných 8 (norma je cca 5-5,5) a hrozilo riziko tvorby močových kameňov.

Pri ďalšej kontrole o 14 dní (podanie ďalšej dávky ATB) bola nasadená aj pasta uropet, na zníženie vysokého pH moču. O ďalšie dva týždne sa pri kontrolnej katetrizácii zápal už nepotvrdil a pH mierne kleslo na 6,6. Tablety uroval a pastu uropet však bral aj naďalej, no diéta mu už bola vysadená.

V podstate som sa tešil, že to ide lepšie a konečne bude môcť byť zaočkovaný. Trebalo ale počkať mesiac, kvôli predchádzajúcej antibiotickej liečbe. V tom čase mal už 5 mesiacov a ešte nebol ani očkovaný ani kastrovaný a mňa to značne stresovalo.

Médiá


08.12.2011 som ho priniesol na veterinárnu klinku k očkovaniu. Bohužiaľ, nebol to jediný dôvod. Robin začal cikať nielen do pelechu, ale aj na predložky v kúpeľni. Robil to aj pred mojimi očami a tak mi bolo jasné, že zápal alebo vysoké pH, či kombinácia oboch sú späť.

Robinko absolvoval cystocentézu (do brušnej dutiny sa pichne ihla a odoberie sa vzorka moču) a vzorka sa opäť podrobila biochemickej analýze. Tá potvrdila moje obavy a pH opäť vzrástlo na hodnotu 8.
Výsledky našťastie nenasvedčovali tomu, že by sa zápal vrátil.
Tablety bral stále, hoc už iba jednu denne, opäť dostal pastu uropet a zakúpil som aj difuzér Feliway, pre zlepšenie domáceho prostredia a podporu liečby.

Pani doktorka usúdila, že nič nebráni tomu, aby bol Robino konečne zaočkovaný a tak aspoň niečo sa teda pohlo. :)

11.01.2012 absolvoval Robin ďalšiu kontrolu moču a opäť cystocentézou. pH konečne kleslo na hodnotu 6. Ešte v ten deň som mu prestal podávať krmivo Applaws kitten a prešiel na Proplan aftercare – krmivo určené dospelým mačkám hneď po kastrácii s formulkou pre udržanie správneho pH moču. Ako aj doteraz, stále bral tablety uroval a pastu uropet.

Keďže sa jeho stav zlepšoval a bol kompletne zaočkovaný, nič nebránilo tomu , aby konečne podstúpil kastráciu. Rovno bol objednaný a čakal na zákrok.
Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami
13.01.2012 bol Robino ako 6 mesačné mača konečne vykastrovaný. Istý čas s ním bol pokoj, ale neskôr sa zase vycikal mimo toalety. :(

25.01.2012 bol opäť vyšetrený moč a opäť sa potvrdilo zvýšenie jeho pH. V tom čase už Robino papal granule pre kastrované mačky na zníženie pH, uropet pastu, stále bral tablety uroval. Nápady ako zlepšiť jeho zdravotný stav už dochádzali a aj trpezlivosť. Po 6 mesiacoch ustavičnej liečby a podávania liekov som už bol zúfalý.

Robina som následne dôkladne sledoval na každom rohu. Všetky pelechy a dečky na ktoré dovtedy močil boli kompletne odstránené a mačky mali zákaz vstupu do spálne. Jeho nečistotnosť prestala – ako vždy po nasadí liečby a uropet pasty.

21.02.2012 nás navštívila pani doktorka, aby zaočkovala Bellu a Lolinku a začipovala všetkých štyroch cicíkov. Vtedy vymyslela nový plán, ako bojovať s Robinovým vysokým pH.
Zakúpil som lakmusové papieriky (predávajú v lekárni rôzne druhy) a podával som mu vitamín C v tablete, ktorý mal pH znížiť. Moč som mu meral pravidelne, 3krát do týždňa, v rôznom čase. Po dvoch týždňoch by sa mal dostaviť výsledok.

pH žiaľ neprekročilo hranicu nižšiu ako 6,6, vývoj stagnoval. Robin ale prestal močiť mimo toalety – čo trvá dodnes!!!!!
Úprimne priznávam, že som to následne vzdal a na kliniku som už ani nevolal. (Snáď sa pani doktorka nehnevá)
Už toho bolo proste priveľa.

Od 27.03.2012 dostáva Robin nové granule BOSCH Sanabelle Urinary , ktoré mi odporučila jedna chovateľka, ktorá mala obdobné problémy. Granulky nie sú síce pre mačiatka, ale až od jedného roku, no chutia a funkciu zjavne plnia. Okrem toho samozrejme Robino vyžiera aj granulky, čo majú traja dospeláci v labyrintoch, ale to je minimum.
Robin
Ja si myslím, že jeho telíčko sa s tým nejako popasovalo a už bude pokoj. Prestal som to proste riešiť. Bolo toho veľa a dlho trvalo kým sa zbavil jedného problému, potom nastal druhý a zase tretí….veľa stresu, liekov, sledovanie, testov, veterinárnych úkonov….
Zrazu sa to proste vyriešilo a verím, že už bude pokoj a bude konečne zdravý a šťastný. (klop , klop na drevo) :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?