Robinove problémy s nečistotnosťou – zapálený mechúr a vysoké pH

Autor: Kajo Wild | 16.5.2012 o 16:18 | (upravené 19.5.2012 o 12:50) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1364x

Robinko je v mojej mačacej domácnosti stále “benjamínek”. Divoké a nespútané mača, ktoré má ale aj chvíľky, keď túži len po lone, kde by vrnel a nechal sa hladkať. Adoptoval som ho v auguste 2011, ako inak cez občianske združenie Mačky SOS. Odhadom mal v tom čase asi 2 mesiace, bol otestovaný (FIV, FeLV – negatívny), odčervený, čistý a zdravo vyzerajúci. Chvíľu po príchode do novej domácnosti sa uňho začali prejavovať príznaky gastro-intestinálneho problému a nasledoval neskutočne zdĺhavý boj s endoparazitmi. V novembri sa všetko skončilo a ja som myslel, že budeme už pokojne nažívať, bez problémov. Ako to už ale v živote chodí, všetko bolo inak a Robino začal močiť mimo toalety.

RobinkoRobinkoKajo Wild

Ešte počas liečby jeho endoparazitóz sa Robino pár krát vycikal do svojho pelechu a na posteľ. Pôvodne som myslel, že to súvisí s jeho aktuálnym zdravotným stavom. Keďže som ale pravidelne chodil na kliniku so vzorkou trusu na koprológiu a po lieky, zobral som začiatkom októbra aj jeho, aby sa urobilo vyšetrenie moču a vylúčili sa komplikácie.

Nečistotnosť mačky, čiže špinenie mimo toaletu, je vždy komunikácia smerom k nám ľuďom. Je to spôsob, ako nám povedať, že niečo nie je tak, ako by malo a to buď po psychickej alebo fyzickej stránke. Preto mačku za takéto správanie NIKDY NETRESTÁME. Naopak , snažíme sa odhaliť príčinu jej správania a to za pomoci odborníkov (veterinár, odborník na poruchy správania zvierat).

Rozlišovať treba aj značkovanie u nekastrovanej/nesterilizovanej mačky a močenie mimo toaletu.

Za normálnych okolností sú mačky vždy veľmi čistotné a dôsledne dodržiavajú hygienické návyky. Ich porušenie je vždy známkou problému, ktorý treba riešiť.
Robin a lev v televízii
10.10.2011 Robinko absolvoval katetrizáciu, biochemickú analýzu moču a vzorka bola poslaná i na ŠVU na bakteriologické vyšetrenie. Kompletné výsledky boli o pár dní, ale už tie čiastočné nezneli vôbec dobre.
Bohužiaľ sa zistil zápal, dostal ATB, urinárnu diétu (RC cat urinary high dilut.) a tablety uroval (2 týždne 2 tablety denne). Jeho pH bolo neuveriteľných 8 (norma je cca 5-5,5) a hrozilo riziko tvorby močových kameňov.

Pri ďalšej kontrole o 14 dní (podanie ďalšej dávky ATB) bola nasadená aj pasta uropet, na zníženie vysokého pH moču. O ďalšie dva týždne sa pri kontrolnej katetrizácii zápal už nepotvrdil a pH mierne kleslo na 6,6. Tablety uroval a pastu uropet však bral aj naďalej, no diéta mu už bola vysadená.

V podstate som sa tešil, že to ide lepšie a konečne bude môcť byť zaočkovaný. Trebalo ale počkať mesiac, kvôli predchádzajúcej antibiotickej liečbe. V tom čase mal už 5 mesiacov a ešte nebol ani očkovaný ani kastrovaný a mňa to značne stresovalo.

Médiá


08.12.2011 som ho priniesol na veterinárnu klinku k očkovaniu. Bohužiaľ, nebol to jediný dôvod. Robin začal cikať nielen do pelechu, ale aj na predložky v kúpeľni. Robil to aj pred mojimi očami a tak mi bolo jasné, že zápal alebo vysoké pH, či kombinácia oboch sú späť.

Robinko absolvoval cystocentézu (do brušnej dutiny sa pichne ihla a odoberie sa vzorka moču) a vzorka sa opäť podrobila biochemickej analýze. Tá potvrdila moje obavy a pH opäť vzrástlo na hodnotu 8.
Výsledky našťastie nenasvedčovali tomu, že by sa zápal vrátil.
Tablety bral stále, hoc už iba jednu denne, opäť dostal pastu uropet a zakúpil som aj difuzér Feliway, pre zlepšenie domáceho prostredia a podporu liečby.

Pani doktorka usúdila, že nič nebráni tomu, aby bol Robino konečne zaočkovaný a tak aspoň niečo sa teda pohlo. :)

11.01.2012 absolvoval Robin ďalšiu kontrolu moču a opäť cystocentézou. pH konečne kleslo na hodnotu 6. Ešte v ten deň som mu prestal podávať krmivo Applaws kitten a prešiel na Proplan aftercare – krmivo určené dospelým mačkám hneď po kastrácii s formulkou pre udržanie správneho pH moču. Ako aj doteraz, stále bral tablety uroval a pastu uropet.

Keďže sa jeho stav zlepšoval a bol kompletne zaočkovaný, nič nebránilo tomu , aby konečne podstúpil kastráciu. Rovno bol objednaný a čakal na zákrok.
Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami
13.01.2012 bol Robino ako 6 mesačné mača konečne vykastrovaný. Istý čas s ním bol pokoj, ale neskôr sa zase vycikal mimo toalety. :(

25.01.2012 bol opäť vyšetrený moč a opäť sa potvrdilo zvýšenie jeho pH. V tom čase už Robino papal granule pre kastrované mačky na zníženie pH, uropet pastu, stále bral tablety uroval. Nápady ako zlepšiť jeho zdravotný stav už dochádzali a aj trpezlivosť. Po 6 mesiacoch ustavičnej liečby a podávania liekov som už bol zúfalý.

Robina som následne dôkladne sledoval na každom rohu. Všetky pelechy a dečky na ktoré dovtedy močil boli kompletne odstránené a mačky mali zákaz vstupu do spálne. Jeho nečistotnosť prestala – ako vždy po nasadí liečby a uropet pasty.

21.02.2012 nás navštívila pani doktorka, aby zaočkovala Bellu a Lolinku a začipovala všetkých štyroch cicíkov. Vtedy vymyslela nový plán, ako bojovať s Robinovým vysokým pH.
Zakúpil som lakmusové papieriky (predávajú v lekárni rôzne druhy) a podával som mu vitamín C v tablete, ktorý mal pH znížiť. Moč som mu meral pravidelne, 3krát do týždňa, v rôznom čase. Po dvoch týždňoch by sa mal dostaviť výsledok.

pH žiaľ neprekročilo hranicu nižšiu ako 6,6, vývoj stagnoval. Robin ale prestal močiť mimo toalety – čo trvá dodnes!!!!!
Úprimne priznávam, že som to následne vzdal a na kliniku som už ani nevolal. (Snáď sa pani doktorka nehnevá)
Už toho bolo proste priveľa.

Od 27.03.2012 dostáva Robin nové granule BOSCH Sanabelle Urinary , ktoré mi odporučila jedna chovateľka, ktorá mala obdobné problémy. Granulky nie sú síce pre mačiatka, ale až od jedného roku, no chutia a funkciu zjavne plnia. Okrem toho samozrejme Robino vyžiera aj granulky, čo majú traja dospeláci v labyrintoch, ale to je minimum.
Robin
Ja si myslím, že jeho telíčko sa s tým nejako popasovalo a už bude pokoj. Prestal som to proste riešiť. Bolo toho veľa a dlho trvalo kým sa zbavil jedného problému, potom nastal druhý a zase tretí….veľa stresu, liekov, sledovanie, testov, veterinárnych úkonov….
Zrazu sa to proste vyriešilo a verím, že už bude pokoj a bude konečne zdravý a šťastný. (klop , klop na drevo) :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?