Sťahovanie - stresová situácia pre mačky

Autor: Kajo Wild | 3.5.2012 o 12:33 | (upravené 5.5.2012 o 23:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1493x

Každý si tým určite aspoň raz v živote prešiel, mnohí viackrát a sú aj takí, ktorým kočovný spôsob života absolútne vyhovuje a hodí s ak ich naturelu. Sťahovanie z jedného miesta na druhé je vždy veľmi náročná záležitosť a to nielen fyzicky, ale aj psychicky a samozrejme ekonomicky. Niekedy sa tomu ale nedá vyhnúť. My ľudia si aspoň vieme racionálne zdôvodniť prečo meníme miesto nášho života a zakladáme si nový domov na inom mieste. Berieme to ako nevyhnutnosť, potrebu či nutné zlo. Pre naše mačacie spoločníčky je to ale len ďalšia stresová situácia, ktorá narúša ich pokojný život a môže sa veľmi negatívne odraziť na ich správaní.

Robin zbalený na cestyRobin zbalený na cestyKajo Wild

Mačky vo všeobecnosti sú veľmi citlivé tvory, ktoré vnímajú každú zmenu či zásah do svojho životného priestoru. Milujú svoje stereotypy a dokonale poznajú svoje teritórium. Majú svoje “vyšlapané” chodníčky, obtieraním neustále značkujú tie isté predmety a pritom je úplne jedno či sú to bytové micky, vonkajšie šelmy alebo vychádzkové mačky.

Mnohí mi iste dáte za pravdu, že vaše micky ihneď odhalia nový kus nábytku, premiestnenie toho pôvodného, kontrolujú každý nákup, neznámeho ruchu či buchotu sa väčšina zľakne a k novým predmetom sa približujú s nedôverou, opatrne….

Balíme sa, odchádzame….
Aj napriek tomu, že sťahovanie so sebou prináša psychickú záťaž, ak je to nutnosť, jednoducho to urobiť musíme. K mickám by sme ale mali pristupovať veľmi citlivo. Tie totiž nechápu okolnosti celej situácie a bývajú nervózne, boja sa či trpia stresom. Balenie by preto malo prebiehať postupne, nenásilne.
V ideálnom prípade by bolo dobré rozdeliť si ho na niekoľko fáz. Pre mačky to bude prijateľnejšie ako keď sa počas 2-3 dní do nášho domu dovalí celá čata sťahovákov a začnú nám všetko ukladať do krabíc, baliť nábytok a mačky zostanú v šoku pod posteľou počas celých dní a nocí, bez jedla a hygieny.
Sťahovanie

Ja som sa sťahoval už 3krát a to i s mačičkami a predpokladám, že to nebolo naposledy, čo sme zmenili adresu. :) Mojou osvedčenou metódou je práve postupné balenie, ktoré trvá aj 7 dní. Mačičky to lepšie prijímajú, lebo to nie je nárazová akcia ktorá prevráti ich zažitý spôsob života naruby. Okrem toho pred prvým otvorením krabice vždy zakúpim umelé mačacie fermóny, ktoré navodzujú atmosféru pokoja a pohody a eliminujú stres a strach.
Mačacie hračky, škrabadlá, misky a iné chovateľské potreby nikdy nebalím medzi prvými, ba naopak..idú vždy ako posledné. Tým nenaruším mačací život a ten tak môže bežať pokojne ďalej, až do samotného presunu z miesta A do miesta B.

Samostatná miestnosť
Pokiaľ máte mačičky extrémne citlivé na zmeny, bude lepšie ak im zariadite dočasné bývanie v už vysťahovanej miestnosti, alebo miestnosti, ktorú plánujete zbaliť ako poslednú. Tam by mohli v pokoji a kľude prečkať celý ten kolotoč plnenia krabíc, presúvania nábytku a sťahovania. Nezabudnite im tam zariadiť ich hrací kútik, toaletu či misky a pokiaľ možno i difuzér feliway.
Niektoré miciny sú prirodzene zvedavé (nie nadarmo sa hovorí, že zvedavosť zabila mačku) a stres by pre ne naopak bol vylúčenie zo spoločnosti a izolácia. To je presne prípad mojich kocúrov, ktorí musia byť v centre diania, všetko chcú skontrolovať, ovoňať a dohliadajú nad všetkým.
Baby naopak uprednostnia pokoj a pohodu niekde bokom, ale vďaka difuzéru s feromónmi neprežívajú žiadne šokové stavy z prebiehajúcich zmien.

Najskôr my potom mačky
Pri sťahovaní je ďalším pravidlom “najskôr my a potom mačky“. To znamená, že v prvom rade zbalíme všetky naše veci a mačacie až nakoniec. Mačičky si tak môže do posledných chvíľ v pôvodnom domove užívať svoje hry, relaxovať na pelieškoch, majú možnosť sa schovať v búdke či na škrabadle. Nemajú pocit straty bezpečia, lebo ich veci sú tam, kde vždy boli (poprípade presťahované do izolovanej miestnosti).
sťahovanie
Následne by som odporúčal zabalené veci preniesť do novej domácnosti. Tam ich vybalil, do zásuvky opäť strčil difuzér feliway a až keď bude všetko premiestnené, vypratané a uložené by som priniesol mačky aj s ich vecami.

Neumývam, neupratujem, neperiem, nezmývam pachy
Pri sťahovaní máme často potrebu veci spratávať, umývať, všetko rad radom prať a podobne. Ja to zo zásady nerobím. Samozrejme, že nové bydlisko pred príchodom vecí pekne vyupratujem, ale počas prvého týždňa od nasťahovania robím len mierne upratovacie úkony. To preto, aby veci, nábytok, zariadenia mali rovnaký pach aký si micinky pamätajú – je síce pravda že feromóny, ktoré obtieraním mačky roznášajú po okolí sú rýchlo prchavé, ale predsa len im známy pach pomôže adaptovať sa.
Pri mačacích veciach rovnako nič neperiem, ani nečistím. Ich hračky a pelechy na novom mieste strategicky rozmiestnim a posypem catnipom či postriekam catnipovým sprejom.
Rozhodne neodporúčam umývať mačacie toalety. Bude pre všetkých lepšie ak zostanú v stave v akom boli pred odchodom z pôvodného bydliska. Mačky ich ľahšie nájdu, identifikujú ako svoje a mali by ich aj poctivo používať.

Príchod mačky do novej domácnosti
Po príchode do novej domácnosti by som odporúčal vyčleniť novému maznákovi najskôr menšiu plochu v rámci jednej miestnosti, alebo jednu miestnosť v celom dome či byte. Mačku tak budeme mať viac na očiach a aj pre ňu bude ľahšie sa adaptovať najskôr na menší priestor. Pre citlivejšie a bojazlivejšie micinky je to vhodnejšie, tým odvážnejším môžeme rovno zveriť ich nové kráľovstvo celé.
sťahovanie

Miestnosť, ktorú sme mačke vyčlenili by sme mali ako prvú pripraviť na jej príchod. Mačky majú potrebu sa v strese alebo zo strachu čo najrýchlejšie ukryť. Obľubujú najmä tesné, tmavé priestory. Preto vyhľadávajú rôzne tmavé zákutia ako priestor za skriňou, pod posteľou, gaučom, v skrinkách, roll-doore, špárach, pod vaňou, kuchynskou linkou a podobne, ktoré im dávajú pocit bezpečia. Všeobecne sa odporúča, ak si mačka takéto miesto vyberie, nesnažiť sa násilím ju odtiaľ vybrať, ale nechať ju, aby sa sama rozhodla či je už čas vyjsť z úkrytu a začať spoznávať nový domov.
Lolíček

Treba však sledovať či chodí jesť a piť a používa záchodík, aby sme predišli jej vyhladovaniu a prípadným zdravotným komplikáciám. Ak však chcem niečomu takému zabrániť, je lepšie si vopred takéto miesta zabezpečiť a mačke ponúknuť iné alternatívy kde sa ukryť pred neznámym svetom (pelech, kukaňu, búdku, škrabadlo s odpočívadlom,…). V prípade, že nemáme možnosti ako takéto miesta zablokovať, bude nám stačiť ak ich pre mačku upravíme. To znamená, že tieto priestory dôkladne vyčistíme, skontrolujeme či sa tam nenachádzajú nebezpečné predmety, ostré hrany, jedovaté prípravky, chemické látky, neizolované vedenie elektrického prúdu, káble a podobne.
Po pár dňoch, keď vidíme, že mačka sa dobre adaptovala, jej môžeme sprístupniť ďalšiu miestnosť, chodbu a napokon celý byt.
sťahovanie

Mačičky sú bystré a šikovné, mnohé sa adaptujú na nové prostredie rýchlo a bez problémov. Aj tak by som však odporúčal pár krát ich preniesť k záchodom a miskám, aby bolo jasné, kde majú svoje veci a priestor pre vykonávanie potreby. Toalety by som opätovne strategicky rozmiestnil, aby bolo zabezpečené, že nedôjde k porušeniu čistotnosti.
Ja vždy pri sťahovaní odkladám dvierka krytých toaliet a nasadím ich cca po 7 dňoch v novom domove. Tým je mačkám vytvorená pachová stopa, ktorá ich k toalete privedie aj bez ručnej navigácie. :)
Po krátkom čase si mačičky na nové podmienky zvyknú a a opäť bude doma nastolená príjemná a pokojná atmosféra.

Opäť vonku a na prechádzke
Ak premiestňujeme mačičky zvyknuté na pobyt vonku alebo výbeh je situácia trošku sťažená. V novom domove by sme mali v prvom rade preskúmať terén a možné nebezpečenstvá, ktoré ich tam môžu čakať. Ideálne by bolo osloviť niekoľko blízkych susedov a vyzistiť aká “mačkomilá” nálada v okolí panuje, či majú tiež chlpáčov, či sú kastrovaní, očkovaní, a podobne.
Kollbýček

V novom domove by sme mali mačičku najskôr držať nejaký čas doma. Ja osobnú skúsenosť s vonkajšími mačičkami nemám, ale viaceré zdroje uvádzajú ako čas adaptácie mesiac, niektoré viac. Následne je možné mačičku na vôdzke brať na prechádzky po záhrade, neskôr blízkom okolí , aby si zvykla na svoje nové teritórium. Opäť po nejakom čase takéhoto tréningu je možné mačičky slobodne vypustiť a dúfať, že sa v novom prostredí budú orientovať.
Sú známe prípady, kedy sa mačky inštinktívne vrátili na miesto svojho pôvodného bydliska. Mnohí odborníci na správanie mačiek sú dokonca presvedčení, že mačka sa fixuje na miesto a niečo “svojho” človeka.
Ja by som aj tak radšej odporúčal skôr chránený výbeh a prechádzky pod dozorom ako vypúšťať mačky na voľno.
Kollby

Z vlastných skúseností môžem povedať, že i sťahovanie sa dá zvládnuť v pokoji a pohode, bez zbytočných stresov a to ako pre nás ľudí, tak i pre naše mačky. Sťahoval som sa už 3krát a najhoršie dopadlo to prvé, keď mi Bellinka 14 dní žila v krytom záchodíku. O feliway difuzéry som vtedy vôbec nevedel a veľa z toho, čo som tu dnes napísal ma jednoducho nenapadlo. Odvtedy sa ale veľa zmenilo, a dnes už je i sťahovanie s mačkami bez väčších komplikácií a zvládnuteľné. Do troch dní je aj Lolinka (veľký bojko) adaptovaná a v pohode.

Článok bol publikovaný na webovom portáli WildCats.sk dňa 04.05.2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Veľká noc je sviatkom porážky smrti a úzkosti (píše Michal Havran)

To, čo dnes potrebujeme, je politika nádeje.

DNES PÍŠE JAROSLAV RUMPLI

Matovičovi máme pomáhať, nie útočiť

Ak nám to premiér prikáže, máme sedieť doma, prípadne držať huby.


Už ste čítali?