Pliaga menom giardia – endoparazit mačiek (i človeka)

Autor: Kajo Wild | 26.1.2012 o 10:06 | (upravené 27.1.2012 o 8:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1989x

Mačky patria k tým zvieratkám, ktoré sú vnímavé na vonkajšie i vnútorné parazity. Týka sa to rovnako vonkajších mačiek, mačiek s výbehom i čisto bytových “gaučoviek”. Parazity, ich vývojové štádia, vajíčka či dospelé jedince sa bohato vyskytujú v našom životnom prostredí, ale i u nás doma. Zaniesť si ich do domácnosti môžeme ľahko – na oblečení, topánkach, záhradnom náradí, neumytej zelenine či ovocí a podobne. Je to teda problém, ktorý sa týka všetkých.

LiekyLiekyKajo Wild

Mnohé parazitárne ochorenia patria do skupiny tzv. zoonóz, čo znamená, že sú prenosné zo zvierať i na človeka. Preto je dôležité, aby sme dbali na ochranu nášho zdravia i zdravia nášho štvornožca.
Jej základom by mala byť prevencia. Na to , aby sme sa mohli efektívne chrániť, musíme poznať nášho "nepriateľa" a jeho silné a slabé stránky.

GIARDIE

Giardie patria medzi protozoá - prvoky, jednobunkové organizmy.
Kmeň: Sarcomatigophora
- bezbrvové prvoky
- anaeróbne bičíkovce (Flagelata), pohybujú sa pomocou bičíkov, ich trofozoit môže má viac jadier a počas vývoja sú schopné meniť sa na cystu , odolnú voči vonkajším podmienkam.

GIARDIA INTESTINALIS - GIARDIA LAMBLIA

Asi najznámejším druhom giardií je Giardia intestinalis. Vyskytuje sa na celom svete a infikuje človeka i iné cicavce, vrátane mačiek a psov. Kolonizuje a reprodukuje sa v tenkom čreve hostiteľa a spôsobuje ochorenie giardiózu.

Charakteristika

Trofozoity (trofické štádium, keď prvok prijíma potravu a množí sa) sú symetrické, hruškovitého tvaru, majú dve jadrá, 4 páry bičíkov a prísavný disk. Ten im slúži k prilnutiu k epitelovým bunkám hornej časti tenkého čreva.


GIARDIA INTESTINALIS - GIARDIA LAMBLIA


Giardia nie je invazívny parazit. V mieste adherencie (prilnutia) sa skracujú slizničné klky steny čreva, čím sa znižuje adsorpcia živín. Preto jedným zo základných príznakov pokročilej infekcie týmto endoparazitom je úbytok váhy, zhoršená kvalita srsti i pazúrov. Telo infikovaného trpí nedostatočnou výživou.
V dolných častiach čreva sa prvok mení na cystu, ktorá je následne exkrementami vylučovaná do prostredia. Vylučovanie však nie je pravidelné a preto môže byť jej diagnostika z trusu problémová.
Do prostredia sa dostáva ako cysta so štyrmi jadrami. Cysta má pevný obal, ktorý chráni bunku pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami. Je vysoko odolná voči bežným dezinfekčným prostriedkom. Chlór a prostriedky na jeho báze nie sú vôbec účinné. Preto je likvidácia cýst, ktoré dokážu dlhodobo v prostredí prežívať, skutočne veľkým problémom.

Prenos
Cysty sa prenášajú kontaminovanou vodou, potravinami, ojedinele i sexuálnymi praktikami. Ide o významnú črevnú infekciu, kde je jasný fekálno-orálny prenos, čo znamená, že dôjde k prenosu cýst z trusu do úst. Najčastejšie pri nedodržaní základov hygieny a osobnej hygieny a pri konzumácií nedostatočne umytých potravín (zelenina), ktoré boli kontaminované trusom infikovaného zvieraťa.

Diagnostika
Na diagnostiku slúži mikroskopické vyšetrenie trusu - koprológia. Pre toto vyšetrenie je dôležitý zber trusu počas 3 po sebe nasledujúcich dní do sterilnej nádoby uloženej v chladničke. Keďže sa cysty nevylučujú kontinuálne, niekedy je potrebné zber exkrementov opakovať a zadovážiť vzorku z každej stolice.
K dispozícii sú aj testy na priamy dôkaz antigénu v stolici. Trofozoity možno detekovať i v duodenálnej šťave.

Koprológia
Koprologické vyšetrenie stojí okolo 10 €. Mnoho veterinárov však nie je schopných diagnostiku uskutočniť a giardie identifikovať. Preto ak chcete mať istotu, treba sa obrátiť na Štátny veterinárny a potravinový ústav so sídlom v Bratislave, Dolnom Kubíne, Košiciach. Vzorku trusu je im možné zaslať i cez veterinára. Cenník služieb nájdete na ich webovej stránke.

Príznaky
Prejavy infekcie závisia aj od imunity jedinca - či už človeka alebo zvieraťa. Môže prebiehať ako asymptomatická či s jasnými príznakmi. Náchylnejšie sú najmä mladé jedince, staršie a tie s oslabenou imunitou.
Infekcia môže mať tri formy.

Črevná forma
Typické sú pre ňu príznaky gastro-intestinálne. Po zanesení cýst do organizmu sa menia na trofozoity, ktoré sa rýchlo množia a aktívnym príjmom živín spôsobujú nedostatočnú výživu organizmu. To sa prejavuje zlou kvalitou a vzhľadom srsti či pazúrov, úbytkom váhy. Infikované zviera začína byť apatické, prestáva javiť záujem o hru.
Typickými príznakmi je plynatosť, riedka stolica s charakteristickým zápachom. Pri veľkom počte jedincov môže ochorenie viesť k poruche resorpcie tukov, chronickým hnačkám, zvracaniu a kŕčom.

Hepatobiliárna forma
Medzi typické príznaky patrí chronické cholecistitída (zápal žlčníka) s bolestivým zväčšením pečene.

Zmiešaná forma sa vyskytuje u asi 20% ľudí (ako je to u zvierat neviem).

Ochorenie môže v priebehu niekoľkých týždňov spontánne odznieť, inokedy pretrváva roky. Opakované infekcie mávajú miernejšie prejavy.

Prevencia a liečba
Základom prevencie je udržiavanie dobrej imunity organizmu a dôkladná hygiena a osobná hygiena.

V domácom prostredí je dôležité, aby každé zviera, ktoré domov prinesiete, ostalo približne tak 14 dní v karanténe. Samozrejmosťou by mala byť veterinárna vstupná prehliadka a koprologické vyšetrenie trusu.

U pôvodných zvierat treba aspoň raz ročne spraviť koprologické vyšetrenie trusu. To aj v prípade, že máte bytovú mačku či mačky pravidelne odčervujete. Cysty je možné domov i zaniesť na oblečení či topánkach a klasické odčervovacie prostriedky nie sú na tieto jednobunkovce účinné.

Na liečbu sa používajú deriváty nitroimidazolov - u ľudí i zvierat napríklad Entizol. Mačkám sa ešte nasadí i veterinárna intestinálna diéta na zmiernenie hnačky a po liečbe je nutné podať probiotiká - napríklad pastu Probican či prášok Protexin alebo Vetregul.
Netreba však zabúdať na posilnenie imunity vašej mačky. Vtedy veterinár nasadí napríklad Plerasan či Capramilk Bio.

Z vlastnej skúsenosti viem, že hoc existujú ešte aj horšie ochorenia a parazitózy, tak mať doma infekciu giardií je naozaj veľmi nepríjemné. Nielen preto, že od jedného zvieraťa sa ľahko nakazí iné a je tu (i keď malá) možnosť, že nakazíte seba, ale zbaviť sa cýst v byte či dome je neskutočne ťažké. Každý deň je potrebné vydezinfikovať toalety, vyhodiť podstielku, všetky plochy , ktoré mohli byť kontaminované exkrementami rovnako denne dezinfikovať.
Mačky treba liečiť podávaním účinnej látky a to buď v tablete alebo v roztoku v striekačkou. Takáto infekcia, zvlášť ak máte viac zvierat, je nielen náročná psychicky, ale i fyzicky a finančne. Preto je dôsledné dbanie na prevenciu ZÁSADNÉ!


Bella stráži záchodík


Dezinfekcia predmetov a prostredia
Podľa informácií , ktoré som dostal, giardie nie sú citlivé na prípravky na báze chlóru. Bolo mi ale aj tak doporučené, domácnosť i záchody denne čistiť prostriedkami určenými na dezinfekciu ľudských toaliet. No a keďže sa infekcia u nás opakovane potvrdila, mal som možnosť vyskúšať všemožné prostriedky. Vystriedal som: Domestos, Bref, SAVO (tekuté i gelové), SUPRACHLOR BT, no a nakoniec Sanytol sprej a gel.
Do akej miery a ktorý z nich nakoniec zaúčinkoval vám neviem povedať. Názory sú aj medzi inými, ktorí majú skúsenosť s touto pliagou rôzne. Niektorí odporúčajú parný mop, iný dbajú len na imunitu zvieraťa a sú aj takí , čo všetko denne vyvárajú a dezinfikujú. Úprimne dúfam, že nik z vás to nebude musieť zisťovať na vlastnej koži. :)

Nasledovať bude príspevok Robinova giardióza, kde na konkrétnom prípade opíšem boj s touto chorobou.

Zdroj informácií o giardiách:
Petrovičová, A., Šimkovičová M. Špeciálna mikrobiológia, učebné texty Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Článok bol publikovaný na webovom portáli WildCats.sk dňa 27.01.2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?