Doma vyrobené hračky pre mačky

Autor: Kajo Wild | 10.1.2012 o 19:42 | (upravené 11.1.2012 o 10:18) Karma článku: 5,19 | Prečítané:  1297x

Mačky sú veľmi zvedavé, hravé a šikovné tvory. Máloktorá sa nehrá či nemá záujem o interakciu s inou mačkou alebo človekom. Hry majú v životných obdobiach mačky rôzny význam. Prostredníctvom nich sa učia mačacím zvyklostiam a pravidlám, budujú si sociálne väzby a následne ich upevňujú, cibria si lovecké inštinkty. Rovnako im hry a hračky krátia chvíle samoty a bránia vzniku problémového správania.

Robino a Kollby pri hreRobino a Kollby pri hreKajo Wild

Nami zabezpečené hry a podnetné prostredie pre mačku sú dôležité najmä pre čisto "vnútorné" mačky, ktoré nemajú dostatok prirodzených podnetov na svoje rozptýlenie. Nazbieranú energiu si musia nejako vybiť a ako som často spomínal, nič nie je v byte horšie ako pár znudených labiek.

Ak micke doma neposkytneme nejakú kratochvíľu , nebude mať žiadny problém s tým, aby si ju našla sama a preto bude ľahšie, ak my budeme tí, ktorí ju usmernia a dodajú aj potrebné inštrumenty na zábavu. Dnes už skutočne nie je žiadny problém zohnať kvalitné hračky. Konečne aj na náš trh sa dostáva veľa zaujímavých hračiek a hier a ak chceme, vieme si ich zadovážiť aj zo zahraničných obchodov.

Ja, ako vidno, na mačky doslova "trpím", som ailurofil a s tým súvisí aj veľká vášeň pre nakupovanie mačacích produktov. Na druhú stranu však rád pridám ruku k dielu a občas aj doma niečo jednoduchšie vyrobím. Hoc mám obe ruky ľavé, niektoré hračky sa celkom podarili a mali dokonca aj pozitívnu odozvu u našich cicíkov.
Možno inšpirujem aj vás!

Každá domácnosť sama o sebe istotne obsahuje množstvo materiálu, predmetov a vecí, ktoré môžu byť pre našu mačku zaujímavé a dokáže sa s nimi pekne zahrať. Treba ale vždy prihliadať na to, či dotyčný predmet neobsahuje látky nebezpečné, jedovaté, či nemá ostré hrany a časti, alebo či iným spôsobom neohrozuje jej zdravie.

Asi najjednoduchšia hračka, ktorá pobaví snáď každú micu je papierová gulička. Vyrábam ich len z čistého kancelárskeho papiera, pretože guličky mačky žuvajú, trhajú a kúšu a mám lepší pocit, ak tam nie je farbivo. Rovnako neodporúčam robiť guličky z alobalu.
guličky

Mnohé mačky sú zaťažené na paličky od lízaniek a slamky. U nás je nimi doslova posadnutý Kollby, ktorý ak mám lízatko, paličku hypnotizuje očami až kým mu ju nehodím. Rovnako sa snaží kradnúť slamky z pohárov.

Papierové a igelitové tašky bývajú tiež veľkým lákadlom. Mačky ich rady lížu, skáču po nich či sa v nich skrývajú. Dôležité ale je mačky pri tejto hre sledovať, lebo hrozí riziko že sa mica do tašky zamotá a udusí.
taška
taška II

Veľkým lákadlom bývajú aj vrchnáky od PET fliaš. Tu by som upozornil na korkové zátky od alkoholických nápojov, ktoré by som mačke radšej nedával.

Drôtiky a z nich vyrobený pavúčik je tiež vhodná hračka, ktorá micu dokáže na dlhý čas zabaviť.
Drôtený pavúčik na fotke má už 4-5 rokov a stále ho cicíky milujú.
drôtený pavúčik

Dobrú zábavu poskytne aj plastový obal na hračku z Kinder Surprise. Stačí doň vložiť granulku, kamienok, rolničku či nasypať trošku catnipu a urobiť pár malých otvorov, aby sa aróma dostala do prostredia a návnada je hotová.
Kinder Surprise

Náš Kollby keď bol malý tak mi zvykol kradnúť perá a zvýrazňovače a tak som mu jeden prenechal a doplnil ho špagátom. Toto mini mávatko má už 6 rokov. Zvýrazňovač je riadne ohlodaný, doslova ho poznačil zub času (i Kollbyho).
zvýrazňovač

Ľahko dostupné a lacné hračky nájdete aj v obchode s divadelnými potrebami či papierníctve. Malých hadíkov zakúpite za skutočne nízku cenu. U nás je na nich maniačka Lolinka. Prenáša si hadíkov v papuľke po celom dome a mraučí ako o život keď ich naháňa.
Tí väčší stoja asi 0,10 EUR a menší sa predávajú aj v TESCU v papierníctve vo veľkom balení.
hadík

Rovnako dostať aj bavlnené guličky rôznych veľkostí a farieb, ktoré micky zabavia. Pri guličkách musím spomenúť len to, že tie najmenšie nám Robino začal papať a tak im dávam nahranie už len tie veľké. :)
guličky

Ten istý výrobca dodáva okrem guličiek a hadíkov i pierka. Tie môžete využiť ako materiál pre tvorbu ďalších hračiek.
Z hadíkov som napríklad urobil mávatko. Ako základ som využil drevenú tyč zo starého šatníka, klobúkovú gumu a na koniec som dal uzlík z hadíkov a pierok.
mávatko

PPri inej hračke som zase pierka zviazal dokopy a zlepil, následne priviazal klobúkovou gumou a vytvoril som závesnú hračku. Aby bola pre mačky lákavejšia zavesil som na ňu aj malú rolničku.
pierka

http://www.youtube.com/watch?v=DGNOycevkYU&feature=youtu.be

pierka II

Ďalšia hra je z kusu drôtu, na ktorého konce som pripevnil hadíkov, do stredu dal gumičku, za ktorú som drôt povesil na vôdzku zo schodiska. Ako základ môžete použiť ak kúpenú hračku "cat dancer". Tak som postupoval ja, pretože hračka bola u nás taká obľúbená, až ju mačky úplne zničili. Namiesto papiera som do koncov zmotal spomínaných hadíkov a hračka dostala ďalšiu šancu na využitie :)
cat dancer

http://www.youtube.com/watch?v=DbwPFnr0h8M

cat dancer

http://www.youtube.com/watch?v=rVo8KVCoTRY

cat dancer

V žiadnej mačacej domácnosti nesmú chýbať myšky. Tie sa dajú vyrobiť naozaj ľahko z materiálov, ktoré nájdete doma. Použite vhodnú pevnú látky, vyplňte papierom alebo celofánom a posypte troškou sušeného catnipu. Ako chvostík môžete použiť šnúrky od topánok či iný pevný špagát.

Ja som jednu myšku vytvoril i z opičky na gumičke, ktorú dostať na strelnici pri kolotočoch.
myš
Tieto myšky som zase urobil s trošku odlišným dizajnom a doplnil pierkami. Fantázii sa medze nekladú.
myšky

Nezabudnite na to, že atraktivitu každej hračky zvýšite catnipom! Rovnako je vhodne hračky mačkám striedať, aby sa im nezunovali. Ja im každé tri týždne dávam inú sadu a tak majú stále niečo nové, čo ich zaujíma, láka a s čím sa vedia zabaviť.

Článok bol publikovaný na webovom portáli WildCats.sk dňa 11.01.2012Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?