Feliway – umelé mačacie feromóny

Autor: Kajo Wild | 6.1.2012 o 19:34 | (upravené 7.1.2012 o 12:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  910x

Prípravok Feliway, ktorý tvoria umelo vytvorené mačacie feromóny, netreba skúseným chovateľom mačiek zvlášť predstavovať. Produkt má stabilné postavenie na trhu (od roku 1996 no u nás podstatne neskôr), bez konkurencie a jeho marketingovej prezentácii v časopisoch, na internete či veterinárnych ambulanciách sa nedá takmer uniknúť. Okrem formy pre mačky (Feliway) existuje aj mutácia pre psíkov D.A.P. (Dog Appeasing Pheromone čiže psov ukľudňujúci feromón).

Kollby a RobinKollby a RobinKajo Wild

 

Musím sa priznať, že keď som sa prvýkrát stretol s týmto prípravkom, bol som skeptický. Jednak mi vôbec nebolo jasné jeho praktické využitie a už vôbec som nerozumel na akom princípe to má fungovať. Samozrejme ma odradzovala tým pádom aj jeho cena.
Predpokladám, že nebudem jediný s týmto počiatočným odmietavým postojom. Preto je dôležité, aby si človek najskôr zistil, čo sú to vlastne tie feromóny, ako v prírode pracujú, a na čo mačke vlastne sú. Na základe týchto prvotných informácií je možné lepšie pochopiť, prečo sa niekto rozhodol produkovať umelé feromóny a napomáhať tak k úprave problémového správania mačiek.

Hoc k tomuto prípravku často chovatelia pristupujú s nedôverou (najmä na základe nedostatku informácií) o účinkoch magických byliniek catnipu - kocúrnika obyčajného, valeriány a iných mnohí nielen že nepochybujú, ale sú prístupnejší k ich vyskúšaniu. No a práve i v týchto bylinkách sú využité "atraktanty - priťahovače" mačiek, na ktorých princípe čiastočne funguje aj spomínaný Feliway. V catnipe je to napríklad látka nepetalaktón.

ČO JE FELIWAY?

Feliway je produkt, ktorý imituje vlastnosti prirodzeného mačacieho tvárového feromónu. Obtieranie tváre o predmety, nábytok či ľudí je bežný spôsob akým mačka prejavuje svoju náklonnosť, či akým si značkuje prostredie doma, v byte, i na záhrade. Určite mnohí poznajú aj škriabanie podlahy (nie pazúrikmi ale len packami). Na dotknutých miestach zanechávajú mačky svoje pachové stopy - feromóny. Tie majú upokojujúci charakter a dávajú mačke pocit istoty. To znamená, že ak mačka ide okolo takého miesta, je jej už známe a má pre ňu "pozitívnu vôňu" - vzbudzuje u nej pocit pokoja, istoty, domova.
Feromóny sú však vysoko prchavé a tak sa obtieranie neustále opakuje.
Feliway
Feliway obsahuje syntetickú verziu F3 frakcie tvárového feromónu, ktorá dokonale imituje účinok prirodzených feromónov zodpovedných za emocionálnu stabilitu, priestorovú orientáciu. Týmto účinkom zabraňuje značkovaniu močom.

Účinná látka prípravku Feliway je striktne druhovo špecifická, takže nemá žiadny vplyv na iné druhy zvierat či človeka a môže byť použitá bez obáv v miestnostiach, kde sa vyskytujú iné zvieratá či človek.

Feliway sa dá zakúpiť v dvoch prevedenia - ako difuzér a sprej.

Niekoľko príkladov
Vždy keď pustím Bellu do hosťovskej izby, kam bežne nechodí. Obehá si ju celú dookola a obtiera si tváričku o nábytok gauč, kvetináče. Pováľa sa po posteli, poškriabe (bez pazúrikov) podlahu a potom sa tvári spokojne. Robí to zakaždým.

Robin je naše jediné mača v domácnosti a tak je kŕmený osobitne - stravou pre mačiatka. Vždy keď dostane misku a napapá sa, začne okolo nej škrabkať a tým si miesto označuje ako "svoje".

Nedávno sme oslavovali Vianoce a k nim neodmysliteľne patrí i vianočná dekorácia a stromček. Všetky naše mačky si ho hneď tváričkou označili ako "svoj".

No a samozrejme všetky predmety, hračky, pelechy či škrabadlá, ktorá postriekam či posypem catnipom sa stanú okamžite miesto pre obtieranie, váľanie sa a škriabanie.
Feliway

POUŽITIE FELIWAY

Podľa výrobcu je vhodné použiť prípravok v týchto prípadoch:

1. Nežiaduce značkovanie v interiéroch spôsobené stresom či úzkosťou

Najčastejšou poruchou správania mačiek je práve močenie mimo záchod a značkovanie močom. Prvotnou otázkou však musí byť - aká je jeho príčina.

Značkovanie
Je typické najmä pre samce, ale značkujú i samice a tiež kastrované mačky. Je to spôsob, akým mačka dáva najavo svoju sexuálnu zrelosť a pripravenosť sa páriť a akým si značkuje svoje teritórium. Tiež takto dáva najavo svoju nervozitu, strach či nespokojnosť.
Pri značkovaní si mačka vyberie zvislý povrch, mierne otvorenými ústami očuchá daný nábytok, predmet či stenu, zaprie sa do podlahy, otočí sa zadkom a so zdvihnutým chvostom vystrekne silný prúd moču. Značkovanie je vo výške približne 10 -20 cm a nikdy nie na zemi. Objem takého moču je menší ako pri bežnom močení.

Močenie mimo záchod
Mačky majú silné hygienické návyky a preto býva močenie mimo záchod známkou problému a to buď fyzického/zdravotného či psychického. Práve tu je dôležité, aby majiteľ k problému pristupoval racionálne a mačku nikdy netrestal. Jeho úlohou je odhaliť príčinu takého správania a problém následne vyriešiť.
Feliway

Či už ide o problém fyzický - zdravotný ako močové kamene či zápal močo-pohlavného ústrojenstva, alebo psychický - stres, zastrašovanie zo strany inej mačky, prestavba, sťahovanie, zmeny nábytku a podobne, dá sa Feliway využiť ako súčasť terapie.

Podľa výrobcu počas doby používania difuzéru Feliway v domácnosti, kde mačky značkovali, došlo k signifikantnému poklesu výskytu značkovania. Niektoré mačky prestali značkovať úplne, niektoré značkovali omnoho menej.
Na základe týchto štúdií bola účinnosť stanovená na 74 - 97% pri značkovaní močom, čo znamená, že majitelia spozorovali značný pokles vo frekvencii značkovania.

Príklad
Vždy keď sa k nám dostane nová mačka, je problém s dodržiavaním mačacej hygieny a používaním záchodíku. Vychádza to zo stresu z nového prostredia, ktorý je znásobený i tým, že tam sú 2-3 cudzie mačky. Nová mica si preto musí zvyknúť na nesmierne množstvo nových podnetov, pachov a tiež na nové záchodíky a podstielku. Okrem iného Bella je špecialistka na pasívnu agresiu a novej mice vždy bráni v ceste k záchodíkom.
Okrem iných vecí (viac záchodov, podstielka na ktorú bola mica zvyknutá, ...) vtedy vždy používam aj Feliway, ako doplnok k riešeniu tohto problému.

2. Vertikálne škriabanie

Škriabanie plôch mačkou má významnú úlohu pre brúsenie jej pazúrikov no i zanechávanie značiek. Je to teda dôležitý prvok jej komunikácie.
Problémové škrabanie nastáva vtedy, ak mačka pravidelne ničí viacero miest, plôch a predmetov. Špeciálne sa jedná o miesta pri oknách a dverách. Mačka tým dáva najavo, že ju niečo znepokojuje a príčina môže práve vychádzať z vonkajšieho prostredia. Napríklad sa cíti zastrašená cudzou mačkou a podobne. Takýmto škrabaním na všemožné plochy dáva najavo svoje obavy. Opäť trestanie nie je riešením! Treba odhaliť príčinu a vyriešiť ju. Ako doplnok na zmiernenie stresu sa opäť odporúča aplikácia Feliway difuzéru.

Príklad
Osobnú skúsenosť s vertikálnym škrabaním na základe stresu nemám. Dôležité ale je odhaliť príčinu stresu a nepokoja a následne ju riešiť. Rovnako je dôležité, aby mačka mala doma podnetné prostredie, dostatok škrabadiel a správnu motiváciu k hre. Nie je nič horšie v domácnosti ako pár znudených labiek. :)

3. Rekonvalescencia po ochorení a pobyt vo veterinárnej nemocnici či ošetrovni

Feliway je účinný aj pre veterinárne požitie a to na oddelenie mačiek - kde sú hospitalizované a ošetrované. Spríjemní im to pobyt v klietkach a má pozitívny vplyv na rekonvalescenciu.
U mačiek, ktoré boli v prostredí , kde pôsobil Feliway, sa obdobie trvanie rekonvalescencie výrazne skrátilo v porovnaní s mačkami, ktoré boli v prostredí bez účinku Feliway. Prejavovalo sa to najmä rýchlym nástupom olizovania mačiek, návratom chuti k jedlu a príjmom potravy a taktiež tieto mačky prejavovali záujem o hru, sociálnu interakciu s ľuďmi či inými zvieratami.

4. Cestovanie a výstavy

Cestovanie v dopravnom prostriedku so sebou nesie pre väčšinu mačiek obrovský stres. Mnohé mačky zostávajú paralyzované, iné vystrájajú neuveriteľné bojové scény a sú aj také, ktorá majú problém s udržaním moču a exkrementov.

Príklad
Vždy pred cestou po novú mačku využívam Feliway sprej, ktorým prepravku a auto vystriekam približne 15 minút pred jazdou domov s novou mačkou. Vždy sa ale snažím následne mačky naučiť cestovať autom a privyknúť ich i na prepravky, aby takýto stres neprežívali. S chlapcami sa mi to podarilo výborne a u dievčat je to trošku horšie. Bohužiaľ, pri Bellinke ani Feliway nezaberá a každá cesta z domu je pre ňu doslova utrpenie. :(

5. Domácnosť s viacerými mačkami

Mačka je od prírody skôr samotár. Výnimkou je obdobie párenia a následná starostlivosť matky o jej potomstvo. Vytváranie svoriek je typické len pre jedinú mačkovitú šelmu a to levy.
Neznamená to však, že mačka nie je schopná spolužitia s inými. Je veľmi prispôsobivá a schopná existovať i v mnohopočetnej skupine. Vždy je lepšie ak máte doma mačky dve, aby si čas , keď nie ste doma či nemali čas krátili spoločnými hrami.
Spoločenstvá viacerých mačiek so sebou prinášajú veľa radosti, ale môžu priniesť i značné problémy. Najčastejším je nedodržiavanie hygieny - močenie či značkovanie, bitky a škrabanie. Mačky sú majstrami i v pasívnej agresii a zastrašovaní :) Na uvoľnenie napätej atmosféry je preto Feliway veľmi vhodný. Samozrejme opäť ako doplnok k riešeniu problému.
Používanie Feliway malo za následok značný pokles výskytu značkovania močom a zabránenie nežiaduceho značkovania v domácnosti s viacerými mačkami.

Príklad:
U nás máme momentálne 4 mačky a ako som už vyššie spomínal, ako prevenciu problémového správania a močenia vždy používam niekoľko mesiacov po príchode nového člena Feliway difuzér. Ukľudní to atmosféru a zmenšuje negatívne a agresívne výboje voči nováčikovi.
Feliway

6. Adaptácia na nové prostredie či podmienky

Výborné výsledky boli dosiahnuté pri kontrole značkovania a pri adaptácii na nových členov rodiny.
V hoteli pre mačky sa tiež odporúča použitie difuzéru Feliway.
Taktiež pri párení, keď je mačka po krátku dobu presťahovaná ku kryciemu kocúrovi.

Príklad
Jednoznačne a najviac sa mi Feliway osvedčil pri sťahovaní. Naša Bellinka sa pri prvom premiestňovaní rozhodla žiť 2 týždne len na záchodíku. Vychádzala sa len najesť a prežívala obrovský stres. Pri druhom sťahovaní som už vyskúšal Feliway difuzér, ktorý som do domu aplikoval pár dní pred príchodom mačiek. Ešte prvý večer Bella behala po celom dome a zvykla si takmer ihneď.

Týmto článkom ale rozhodne nechcem tvrdiť, že Feliway vyrieši každé problémové správanie. Ako som viackrát spomínal, aj ja ho používam len ako doplnkovú terapiu. Najdôležitejšie je vždy odhalenie príčiny a tú treba následne riešiť. Poznám aj prípady, keď chovatelia účinky Feliway prípravkov nezaznamenali vôbec alebo minimálne. Všetko je teda prísne individuálne.
Prípravok Feliway vo svojich článkoch, knihách a praxi v etologickej ambulancii odporúča mimo iné aj Hana Žertová či Vicky Halls.

Aké máte vy skúsenosti s prípravkom Feliway?

Zdrojové informácie pochádzajú z oficiálnej stránky Feliway - http://www.vet-feromony.sk/

Článok bol publikovaný na webovom portáli WildCats.sk dňa 07.01.2012


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?