Poistenie mačky na Slovensku – existuje vôbec taká možnosť?

Autor: Kajo Wild | 20.10.2011 o 19:03 | (upravené 13.12.2011 o 9:46) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  870x

Nedávno som sa rozhodol spraviť malý prieskum medzi najväčšími poisťovňami. Zaujímalo ma, či na Slovensku existuje možnosť poistiť mačku, ako domáceho miláčika. Žiaľ ako v mnohých oblastiach, aj v tomto smere je na u nás čo dobiehať. Medzi poistnými produktami je stále medzera a na domácich miláčikov sa tu absolútne nemyslí. Hoc náklady na ich veterinárnu starostlivosť sú často krát priam neúnosné. Že by sa takýto typ poistenia v našich podmienkach neujal? Nie je pre veľké poisťovne zaujímavý?

Všetci chlpáči pekne spolu pri večeriVšetci chlpáči pekne spolu pri večeriKajo Wild

 

Každý, kto si užíva spoločnú cestu životom s nejakým živým tvorom mi dá istotne za pravdu, že ich cena sa nedá len tak ľahko vyjadriť. Hrajú sa s nami, trávia voľné chvíle, sú našim poslucháčom, priateľom, pre niektorých dieťaťom či rovnocenným členom rodiny. Robia nám spoločnosť, nútia nás k aktivite, vedia sa s nami zasmiať i smútiť. No a samozrejme vytváranú teplo domova.

Pokiaľ sa naša micka teší plnému zdraviu, sme spokojní a šťastní s ňou. Okrem každoročného očkovania a samozrejme pravidelného odčervovania (poprípade preventívneho koprologického vyšetrenia stolice) nemáme žiadne výdavky na veterinárnu starostlivosť.
Očkovanie dnes stojí okolo 18 - 25€ v závislosti od regiónu a použitých očk. látok. Odčervenie každé 3 mesiace stojí od niekoľko EUR za tablety až po cca 5 - 12€ za tzv spot-on prípravky. Koprologické vyšetrenie stojí približne 10 €. Ak máme jednu mačku, ročne nás jej veterinárna starostlivosť stojí okolo 55 až 90 €.

Ako to tak ale v živote chodí, sem tam sa pritrafí nejaké to ochorenie, úraz či otrava. Jedna mačka nakazí druhú, tá zase tretiu. Pridružiť sa môžu komplikácie, zlá znášanlivosť medikamentov či terapeutických procesov. Ochorenia môžu prejsť do chronicity, či mať trvalé následky. Ani sa nenazdáme a náklady na našu domácnosť sa vtedy môžu rapídne zvýšiť.
Takéto situácie nás zväčša zastihnú keď to najmenej čakáme. Ako sa hovorí "pripraveným patrí svet". Koľkí z nás si sporia na veterinárnu starostlivosť niekam do ponožky? Predpokladám že takmer nikto. Takže ako sa pripraviť?

Práve pre tieto dôvody by mnohí z nás (hlavne tí, ktorí máme viac mačiek) ocenili možnosť primeraného poistenia našich mačiek, ktoré by hradilo finančne veľmi nákladnú veterinárnu starostlivosť našich miláčikov. Predišlo by sa tak nepríjemnostiam a ťažkým voľbám v ordinácii, keď pri pohľade do peňaženky sa musíme rozhodovať o ďalších procedúrach a liekoch.

Nanešťastie na niečo také slovenské poisťovne v podstate vôbec nemyslia. Majitelia zvierat nemajú možnosť využiť takýto poistný produkt, lebo na trhu chýba. Pri tvorbe tohto článku som oslovil viaceré poisťovne (8) a bohužiaľ podobný produkt nemá vo svojej ponuke ani jedna. Informácie som čerpal z dostupných webových stránok a odpovedí, ktoré mi na môj podnet zaslali. Axa, Amslico a Kooperativa ako jediné reagovali. Zvyšní asi otázku nepovažovali za dostatočne dôležitú a ani mesiac po zaslaní sa neobťažovali na ňu reagovať.

Od roku 2010 je u nás možnosť takýmto spôsobom poistiť len jediného domáceho miláčika a to psa. Okrem poistenia veterinárnych nákladov je aj možnosť poistiť psa ak spôsobí škodu niekomu inému či ho napadne. Takúto možnosť poskytuje jedine poisťovňa Generali. Na moju otázku, či by bolo možné podobne poistiť mačku, prišla však zamietavá odpoveď.

Nám mačkárom teda neostáva zatiaľ nič iné, ako si pre istotu odkladať peniaze bokom, na nevyhnutné (možné) náklady spojené s veterinárnou starostlivosťou o našich chlpáčov. Od jednej chovateľky žijúcej v Škótsku viem, že poistenie mačky u Allianz stojí okolo 140€ ročne, pričom je z neho hradená veterinárna starostlivosť nad 75eur. Zľavu je možné získať ak je zviera riadne začipované. Rovnako poistka zahŕňa aj poškodenie majetku inej osobe či napadnutie. Na každoročné očkovanie sa však poistenie nevzťahuje.

Možno už o niekoľko rokov sa niečoho podobného dočkáme aj tu!:)

Článok bol publikovaný na webovom portáli WildCats.sk dňa 21.10.2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?