Kolaps Madonninej nadácie Raising Malawi

Autor: Kajo Wild | 11.4.2011 o 21:13 | (upravené 11.4.2011 o 22:15) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  1278x

Raising Malawi je charitatívna nezisková organizácia založená Michaelom Bergom a Madonnou v roku 2006.  Svoje činnosti smeruje k riešeniu extrémnej chudoby v krajine a pomoci viac ako miliónu sirôt. Nadácia vznikla pod záštitou The Kabbalah Centre - náboženskej neziskovej organizácie so sídlom v Los Angeles, ktorú založil a vedie Michael Berg spolu s matkou Karen, otcom Philipom a bratom. Vo svojich pobočkách a prostredníctvom online kurzov vyučujú  princípy The Kabbalah - židovského mysticizmu a to unikátnou a prijateľnou formou pre každého, bez ohľadu na jeho vieru, rasu, vek či pohlavie alebo sexuálnu orientáciu. Táto moderná prezentácia The Kabbalah bola vytvorená Philipom Bergom - bývalým ortodoxným židovským rabínom, ktorý je „duchovným otcom" celého projektu.

Madonna Sticky & Sweet Tour Budapešť 2009Madonna Sticky & Sweet Tour Budapešť 2009Marika Kováčová

Republika Malawi, bývalá britská kolónia, nazývaná aj „Vrúcnym srdcom Afriky" sa nachádza v juhovýchodnej časti čierneho kontinentu. Malawi patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Žije tam niečo vyše 15 miliónov obyvateľov a z toho je viac ako milión sirôt, najmä v dôsledku HIV/AIDS a extrémnej chudoby.

Nadácia Raising Malawi vychádza z africkej filozofie ubuntu - ktorá hovorí: „ja som, pretože my sme" , čiže všetci na svete sme vzájomne prepojení. Táto filozofia sa stala aj ústredným motívom rozsiahleho dokumentu I am because we are (2008), režiséra Nathana Rissmana, ktorý napísala, nahovorila a produkovala sama Madonna.

Podľa nadácie je Malawi sužovaná najmä týmito problémami:

HIV/AIDS - epidémia, ktorá zabila celú generáciu rodičov.

Extrémna chudoba - Malawi je jedna z najchudobnejších krajín svete s takmer neexistujúcou infraštruktúrou a preľudnením.

Siroty - V Malawi žije viac ako milión sirôt a ďalší milión ohrozených detí bez základnej starostlivosti.

Mentálne zdravie detí - siroty a ohrozené deti nemajú nikoho na koho by sa mohli obrátiť, kto by im pomohol vysporiadať sa s ich životnými podmienkami.

Vzdelanie - veľmi zriedkavé možnosti pre vzdelávania - zvlášť pre dievčatá. (Len 33% detí sa dostane na druhý stupeň , pričom až 67% dievčat sa tam nedostane vôbec)

Pracovníci nadácie na čele s Madonnou sa snažili zlepšiť život miestnych sirôt zabezpečením základných potrieb, vody, liekov, šatstva a podobne. Pripravovali taktiež ambiciózny projekt pre vzdelávanie miestnych dievčat, ktoré nemajú žiadne alebo minimálne možnosti ako sa vzdelávať, pracovať a zmeniť tak svoj životný údel. Madonna dokonca začala so stratégiou, že ku každému doláru, ktorý pribudne na konto Raising Malawi ona pridá svoj, čím vklad zdvojnásobí.  Niet sa čomu čudovať, osud speváčky s krajinou je spojený skutočne pevným putom. V roku 2006 si adoptovala malého chlapca Davida a o 3 roky neskôr dievčatko Mercy.

Žiaľ z projektov ostali len myšlienky a to doslova. Minulý rok na jeseň sa začali okolo hospodárenia organizácie šíriť neblahé zvesti, ktoré vyvrcholili odchodom vtedajšieho výkonného riaditeľa fondu Philippa van den Bossche, ktorý vraj organizáciu okrádal. Za jej peniaze sa vraj platili členstvá v golfových kluboch, nájmy áut aj s vodičmi a podobne. Minulý mesiac Michael Berg pre New York Times vyhlásil, že organizácia sa zmysluplne rozhodla nepokračovať vo výstavbe akadémie pre dievčatá v Malawi tak, ako bolo pôvodne plánované. Zariadenie malo poskytnúť vzdelávanie pre bezmála 400 dievčat a malo stáť viac ako 10 miliónov eur.

Dá sa predpokladať že celý spor sa uzavrie až na súde. Prvou žalovanou je však paradoxne speváčka Madonna.  8 zamestnancov nadácie ju viní zo straty zamestnania a nevyplatenia zaslúženej odmeny. Sama Madonna, ktorá  vraj do projektov organizácie investovala viac ako 11 miliónov dolárov sa však nevzdáva a v pomoci chudobnej krajine neplánuje skončiť, práve naopak. Začala spolupracovať s Trevorom Neisloneom a jeho tímom z Global Philanthropy Group na zmene stratégie pomoci a zvýšenie jej efektivity.

Treba už len dúfať, že Madonna si na svoju nadáciu dá väčší pozor ako doteraz. Veď sa o nej hovorí, že je perfekcionistka a všetko potrebuje mať pod kontrolou, no v tomto prípade asi prižmúrila jedno oko, čo sa nevypláca a hneď sa jej to vypomstilo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?