Všetko o mačacej toalete

Autor: Kajo Wild | 15.2.2011 o 12:28 | (upravené 13.12.2011 o 9:50) Karma článku: 11,11 | Prečítané:  9818x

Mačka sa vo všeobecnosti považuje za veľmi čistotné zviera - práve aj z tohto dôvodu býva prijemným spoločníkom v byte či dome. Ak má zabezpečené správne vybavenie a podmienky nemalo by počas jej života dôjsť k žiadnym problémom s nečistotnosťou. Situácia sa môže zmeniť napríklad v prípade vonkajšieho zásahu a to napríklad renováciou domu či bytu, sťahovaním, inou náhlou zmenou prostredia, príchodom nového domáceho miláčika (inej mačky či psa) alebo zmenami vnútorného prostredia -  ochorením.

Kollby & Lolíček & BellaKollby & Lolíček & BellaKajo Wild

Základná výbava

Všetko čo mačka potrebuje pre svoj komfort pri hygiene je nádoba s podstielkou. Nádoba, ktorá bude slúžiť ako záchodík môže byť komerčne dostupnej formy - kde je nespočetne veľa variácií, pričom ceny sú dnes skutočne prijateľné pri mnohých modeloch. Alebo si tí šikovnejší zhotovia vlastný - z krabice, dreva, starého pekáča , nepotrebnej plastovej misy alebo iného materiálu. Zásadou je, aby jeho hrany neboli príliš vysoké, aby sa tam mačka bez problémov dostala a zároveň by nemali byť ani príliš nízke, aby bol dostatočný priestor pre podstielku a prípadné hrabanie. Druhou zásadou je, aby bol ľahko prístupný a čistiteľný - čiže treba použiť dezinfikovateľný hladký materiál, ktorý nie je závadný a zdraviu škodlivý. V prípade krabice či dreva chránime materiál igelitovou výstelkou, ktorú možno zakúpiť priamo v chovateľských potrebách alebo si ju vyrobíme sami z vriec na odpad.

Záchodík

Komerčne dostupné formy majú rôzne farby, veľkosti, tvary, prídavné funkcie. Základom je asi nekrytý plastový záchodík tvaru obdĺžnika. Jeho cena sa môže pohybovať tak od 5 € - záleží na výrobcovi, tvare a veľkosti. Tento typ je považovaný za štandard. K niektorým sa dá dokúpiť aj hrana na vrch, aby sa obmedzilo vypadávanie podstielky pri zahrabávaní exkrementov. Výhodou tohto typu je jeho cenová dostupnosť, množstvo farebných variácií, ľahká čistiteľnosť, mačky s ním nemávajú problémy. Nevýhodou je, že dochádza k úniku zápachu do priestoru a tiež podstielky pri zahrabávaní.

Krytý záchodík je už o niečo drahší no na druhej strane podľa môjho názoru aj omnoho praktickejší. Mačke poskytuje dostatok súkromia, izoluje zápach, niektoré majú dokonca uhlíkový filter, zabudovanú lopatku, fóliu pod podstielku či vstupnú chodbu alebo predložku. Tu je tiež množstvo typov a variácií od jednoduchých za cca  18 € až po astronomické sumy - vzhľadom na funkcie a značku. Tiež máme možnosť vybrať si rôzne veľkosti a tvary. Okrem klasických obdĺžnikových je dostať aj množstvo rohových. Okrem toho sú na trhu aj kombinované - ktoré sa dajú prerobiť na prepravný box.

V súčasnosti je trh s potrebami pre zvieratá na takej vysokej úrovni že sú možnosti pre kúpu aj dizajnových kúskov od známych aj menej známych značiek za stovky eur, ale tiež je možné kúpiť osobnú splachovaciu toaletu pre Vášho miláčika či sadu kruhových nástavcov vďaka ktorým je možné naučiť vašu šelmu používať klasickú záchodovú misu. Všetko je hlavne otázkou finančných možností, trpezlivosti a ochoty mačky spolupracovať.

http://www.therefinedfeline.com/cat-litter-box-furniture.htm

http://www.youtube.com/watch?v=I79-BnwbE_g&feature=related

http://coolkarma.com/cat/index.html

http://www.youtube.com/watch?v=55r9d3KsttA

http://www.litterkwitter.cz/litterkwitter/

 

Počet a umiestnenie

Vicky Halls, známa odborníčka na správanie mačiek a jeho poruchy hovorí, že na jednu mačku by mal byť vyčlenený  jeden záchodík a 1 navyše. Takže ak máte doma 3 mačky ako napríklad ja, mali by ste mať 4 záchodíky (v ideálnom prípade). Rovnako odporúča, aby boli strategicky rozmiestnené po celej ploche bytu či domu, ktorý mačky obývajú. Ideálne je zvoliť pokojné tiché miesta, kde majú mačky prístup počas celého dňa i v noci a nie sú tam rušené hlasitými zvukmi - napríklad práčkou, umývačkou riadu a podobne. Je to vhodné aj z toho dôvodu, že niektoré mačky majú sklony zastrašovať iné a brániť im pri vstupe do záchodíka. Tým že ich rozmiestnite po dome sa zvyšuje  šanca , že predídete takémuto správaniu.

Podstielka

Nemenej dôležitá ako záchodová misa je samozrejme podstielka. Mačka je od prírody zvyknutá exkrementy zahrabávať, aby na seba neupozornila potenciálnych predátorov. Ideálne sú preto podstielky, kde mačka môže práve túto svoju prirodzenosť plne využiť.

Najviac používanými podstielkami sú bentonitové. Ide o prírodný ekologicky nezávadný materiál. Bentonitové podstielky sú dodávané ako mikro, jemné, hrubé, extra hrubé, s vôňou, bez vône, hrudkujúce a nehrudkujúce. Je už len na nás a našej mačke pre ktorú sa rozdone(me). Cenovo sú pomerne prístupné a na trhu je skutočne z čoho vyberať. Nehrudkujúce podstielky nevytvárajú zhluky bentonitu, ktoré sa dajú lopatkou ľahko odstrániť  a úprimne povedané nepoznám nikoho kto by takúto podstielku používal. Na trhu ale sú takže asi svojich odberateľov majú. Hrudkujúce podstielky sú zlatý štandard, veľmi dobre sa čistia a mnohé sú k dostaniu aj s príjemnou vôňou. Nevýhodou bentonitu je jeho prašnosť,  jeho vynášanie zo záchodíka na labkách a srsti a nemožnosť jeho spláchnutia.

Ďalšou možnosťou sú silikónové podstielky. Osobne si myslím, že sú veľmi vhodné do otvorených záchodíkov, lebo izolujú zápach a nie sú prašné ako bentonitové a mačka ich toľko nevynosí von. Sú tiež ekologické a ľahko sa čistia, lebo silikonové perličky pohlcujú vlhkosť a zápach a uzatvárajú ho vo svojom vnútri až pokým sa nerozpadnú. Výhodou je že sa dajú dostať tiež vo forme micro perličiek alebo hrubšieho piesku a netreba ich čistiť. Tuhé exkrementy treba vyberať denne a moč zostáva uviaznutý v jednotlivých silikónových perličkách, takže nám to šetrí čas. Nevýhodou je že mnohé mačky túto podstielku neznesú, je drahší (aj keď ako sa píše na obale jedno 7 litrové vrecko by malo pre 1 mačky vydržať 6-8 týždňov) a po krátkom používaní začína byť podstielka cítiť čpavkom.

Ďalšími materiálmi, z ktorých sa podstielky vyrábajú, sú napríklad drevinaté látky či celulóza a papier. Jedinou výhodou väčšiny týchto podstielok je, že oproti bentonitu a silikónu sa môže bez problémov splachovať.

Osobne vrelo odporúčam hrudkujúci bentonit (najmä do krytých záchodíkov) - zverlit s vôňou a pre tých, ktorí hľadajú lacnejšiu alternatívu tak Coshida z Lidl je lacná (cena sa pohybuje okolo 2,60 - 3€), má10 kg a hrudkuje výborne.

http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-098FC450-BC2C5116/lidl_sk/hs.xsl/index_8554.htm?offerdate=&ERR=noservice

http://www.kb-s.sk/sk/zverlit/katalog/macky/prirodna-podstielka-s-vonou-10kg

Odstraňovač zápachu

Ako asi každý tak aj ja som veľmi citlivý na nepríjemný zápach akéhokoľvek pôvodu, zvlášť ak sa vyskytuje doma. Mačacia toaleta je tiež zdrojom nepríjemných pachov. Preto je dôležité či máte doma otvorený alebo krytý záchodík, či používate kvalitnú podstielku s vôňou alebo bez, poprípade či pridávate nejaký deodorant alebo odstraňovač zápachu. V nemalej miere je aj umiestnenie záchodíkov dôležité. My ich máme v chodbe pri vchodových dverách - a to všetky 4 pekne vedľa seba, takže je to prvá vec, ktorá víta hostí. Nepríjemný pach tu rozhodne nie je vítaný. Všetky záchodíky sú ale  kryté, s uhlíkovými filtrami a používam výhradne bentonit s vôňou. Takže pokiaľ sa záchodík neotvorí, nepríjemných pachov si nik nevšimne. Ja som vyskúšal všetky možné i nemožné zásypy, spreje, prášky, ktoré mali zaručene pohltiť a neutralizovať zápach ale nič z toho sa mi neosvedčilo natoľko, aby som pritom zostal nastálo.

Najlepšiu skúsenosť mám so spomínaným zverlitom s vôňou (obal červenej farby) a potom sprejom od spoločnosti Gimpet Geruchbinder pumpspray (cca za 2,50 - 3€) Stačia 2-3 streknutia priamo do záchodíka a pach je preč.

Čistenie a údržba

V podstate je úplne jedno aký záchodík doma máte udržovať a čistiť ho je rovnako potrebné u každého typu. Hrudkujúce podstielky majú tú výhodu že exkrement ohraničia a vytvoria tuhý zhluk, ktorý sa jednoducho dá vybrať pomocou lopatky. Takže exkrementy vyberáte pribežne počas dňa a chýbajúcu podstielku dopĺňate novou. Mnohí chovatelia vymieňajú celú podstielku raz za nejaký čas napr po mesiaci používania, iní len priebežne dopĺňajú potrebné množstvo.

Každý záchodík treba pravidelne mechanicky očistiť teplou vodou a následne dezinfikovať príslušným prostriedkom. Ja používam ten istý ako na dezinfekciu toalety. Niektoré mačky sú ale veľmi citlivé na pach čistiacich prostriedkov a preto je vhodné dezinfikovanú nádobu umyť ešte prostriedkom na riad s neutrálnou vôňou, aby sa predišlo prípadnej nečistotnosti mačky práve z tohto dôvodu.

Pravidelnosť takejto očisty je už na každom z nás. Ja každé tri týždne kompletne vyumývam všetky záchody a do prvého nasypem úplne čistú podstielku, do druhého presypem obsah z prvej atď. Tým pádom je kolobeh podstielky zabezpečený a mačky si môžu vybrať od úplne novej a čistej až po používanú - tzv second hand.

Mačacie návyky

Mačky sú považované za veľmi čistotné zvieratá a preto ak dôjde na problémy s ich nečistotnosťou je namieste vyhľadať odbornú pomoc. Vždy je v prvom rade dôležité vylúčiť fyzický problém - ochorenie. To býva asi najčastejšou príčinou nečistotnosti mačky. Je to v podstate ich spôsob ako nám povedať že niečo nie je v poriadku. Preto je dôležité navštíviť odborníka - skúseného veterinárneho lekára a poradiť sa s ním o možnej príčine daného správania. Vylúčiť treba patologické príčiny nečistotnosti a to cielenou diagnostikou. Po vylúčení fyzickej príčiny - ochorenia najmä z oblasti močo-pohlavného ústrojenstva sa treba zamerať na diagnostiku prostredia v ktorom mačka žije. Sústrediť by sme sa mali  jednak na fyzické prostredie a jednak na sociálne prostredie. Mačky sú v podstate veľmi konzervatívne stvorenia, ktoré  milujú zaužívané rituály a svoje stereotypy a preto pri ich narušení môže dôjsť k neočakávaným reakciám.

Odpovedať by sme si mali na nasledovné otázky:

Nezmenilo sa niečo u vás doma? - renovácia bytu, sťahovanie, výmena nábytku alebo jeho premiestnenie, nadmerný hluk, ....

Vyhovujú záchodíky? - premiestnili ste ich, kúpili nový, zmenili podstielku, čistiaci prostriedok, znížili počet záchodíkov, zmenila sa frekvencia čistenia záchodíkov, dezinfikujete ich rovnakým prípravkom v rovnakom cykle,...

Nastala zmena sociálneho prostredia u vás doma? - niekto nový sa nasťahoval či odsťahoval, niekto zomrel, deti odišli na internát, často sa hádate, kričíte na seba, ....

Nastali zmeny v správaní k mačke? - má dostatok pozornosti, hráte sa s ňou, prejavujete jej náklonnosť, máte na ňu stále dosť času, je často doma sama, nezanedbávate starostlivosť o ňu,.....

Iné zvieratá? - priniesli ste domov novú mačku, iné zviera, vzťahy medzi mačkami sa nenarušili, neblokuje jedna mačka druhej prístup k toalete, nebojujú medzi sebou mačky o pozornosť či dominanciu, sú kastrované, nemajú ruju,....

Riešenie nečistotnosti je skutočne komplexný problém a tu môže pomôcť najmä odborník alebo skúsený chovateľ. Existuje množstvo spôsobov ako zmierniť stres a napätie či navodiť doma príjemnú a pohodovú atmosféru. Využívajú sa na to najmä difuzéry či spreje s mačacími feromónmi, ktoré mám odskúšané a fungujú priam zázračne. Okrem toho sa používajú aj homeopatiká či bachove kvety.

Ak poznáme príčinu a vieme ju odstrániť máme takmer vyhrané. Dôležité ale je zbaviť sa všetkého, čo bolo našou mačkou znečistené - pretože to funguje ako čuchová stopa a aj po odstránení problému je možné, že mačka bude na to miesto špiniť naďalej. Ak dotyčnú vec nemôžeme či nechceme vyhodiť, je namieste jej dôkladná očista. Nedoporučujú sa chemické prípravky na báze chlóru a čpavku lebo ich vôňa je podobná moču. Ja mám odskúšaný ocot, ktorý dezinfikuje a pohlcuje pach. Na trhu sa dajú kúpiť aj rôzne chemické odpudzovače mačiek ale o ich efektivite nie som úplne presvedčený.

Problém nečistotnosti mačky je skutočne veľmi široký a často krát nie je jednoduché urobiť presnú diagnostiku a odhaliť príčinu. Zásadou ale je MAČKY NIKDY ZA TAKÉTO SPRÁVANIE NETRESTAŤ!!! Nečistotnosť je len dôsledok nejakého hlbšieho problému a treba sa preto sústrediť na odhalenie príčiny. Dnes okrem veterinárnych ambulancií existujú už aj špecializované poradne pre poruchy správania mačiek ( na Slovensku myslím zatiaľ nemáme ale v ČR je niekoľko)

http://www.veterina-opava.cz/poradna.html

Okrem toho existuje aj špecializovaná literatúra k tejto téme.

http://www.hanazertova.cz/

Takže nezabudnite že v prvom rade treba pátrať po  fyzickej príčine daného problému a potom sa sústrediť na odhalenie možnej psychickej príčiny. Aj keď sa to vždy nezdá ale každý jav má svoju príčinu, len ju treba nájsť.

Článok bol publikovaný na webovom portáli WildCats.sk dňa 14.08.2011

Článok v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 7/2011, XI. Ročník.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?