Kvalita slovenských vysokých škôl - stav a návrhy na zlepšenie

Autor: Kajo Wild | 6.1.2011 o 18:55 | (upravené 6.1.2011 o 19:04) Karma článku: 6,89 | Prečítané:  2659x

  Raz na prednáške z demografie pri otvorení diskusie padla od mojej spolužiačky otázka, či je možné medzi živonarodené deti počítať aj tie mŕtvonarodené. Práve táto otázka bola jedným z momentov, ktorý ma prinútil popremýšľať nad kvalitou univerzitného vzdelávania na Slovensku. Takýchto zážitkov sa za päť rokov nazbieralo mnoho a hlavnými aktérmi neboli vždy len študenti, ale aj vážení členovia pedagogického zboru, čo je ešte horší prípad.  

Myslím, že časy keď sa štúdium na vysokej škole považovalo za akúsi spoločenskú výsadu tých najtalentovanejších sú už dávno za nami. Naopak čoraz častejšie mám pocit, že tituly sa rozdávajú za účasť, sponzorstvo, ako poďakovanie či ako prejav utuženia pracovných, rodinných alebo iných vzťahov. To, že človek absolvuje vysokú školu by malo byť predpokladom istej intelektuálnej úrovne, malo by zaručovať uplatnenie sa na trhu práce a zároveň by malo dávať človeku istotu nejakého sociálneho postavenia. V slovenských podmienkach je niečo také zatiaľ nemysliteľné. A kde je problém?

Kameňom úrazu je nedostatočná kvalita našich vysokých škôl, s tým súvisiaca neschopnosť konkurencieschopnosti na národnej či medzinárodnej úrovni, odchod kapacít do zahraničia, absentujúca vedecko-výskumná činnosť, nedostatok kvalifikovaných odborníkov v radách pedagogických zamestnancov vysokých škôl, ...

V medzinárodnom rebríčku univerzít (CSIC) je ako najlepšia vysoká škola na Slovensku  označená Komenského univerzita, pričom v celosvetovom meradle skončila na nelichotivom 520 mieste. Pre porovnanie, u našich západných susedov sa do prvej päťstovky prebojovali štyri  české vysoké školy.

Aj keď záujem o vysokoškolské štúdium je vysoký,  rovnako vysoký by mal byť aj záujem o jeho skvalitnenie, pretože v opačnom prípade stratí svoje opodstatnenie. Jediným oficiálnym nástrojom hodnotenia kvality vzdelávania je jeho posudzovanie Akreditačnou komisiou - poradným orgánom Ministerstva školstva, čo sa podľa prieskumov ukazuje ako nedostačujúce. Reforma vysokého školstva je preto nutná a nie je možné ju odkladať, pretože kvalitné vzdelanie je základným predpokladom uplatnenia sa ako na trhu práce, tak aj v samotnom živote.

 

Návrhy na zlepšenie súčasného stavu

Ø  Vytvoriť jednotný komplexný systém externého a interného hodnotenia kvality vysokých škôl, ich fakúlt a študijných odborov. Tento systém by bol verejne prístupný a okrem iných informácií by obsahoval aj tieto:

 

  • hodnotenie dosiahnutých výsledkov študentov, hodnotenie vzdelávacieho procesu, hodnotenie manažmentu školy ajej pedagogických inepedagogických zamestnancov,
  • sledovanie ahodnotenie záujmu študentov ovedecko-výskumnú činnosť, jej výsledky aprínos,
  • sledovať ahodnotiť možnosti uplatnenia jednotlivých absolventov na trhu práce.

 

Ø  Prerozdeľovať finančné prostriedky na základe výsledkov tohto komplexného hodnotenia kvality - vytvorenie zdravého konkurencie schopného prostredia.

Ø  Osobitne prerozdeľovať finančné prostriedky určené pre vedu a výskum a to na tie školy a ich pracoviská, ktoré sú skutočne kvalitné a ich prínos pre spoločnosť a Slovensko je hmatateľný a merateľný.

Ø  Nadviazať užšie kontakty so zahraničnými  školami s vyššou úrovňou kvality (podľa svetových rebríčkov) a pokúsiť o spoluprácu na projektoch, výskume, výmenných pobytoch ako študentov tak i pedagogických zamestnancov a pod.

Ø Aktívnejšie zapájať študentov do procesu zvyšovania kvality vysokých škôl, vytvoriť im možnosti a priestor pre participáciu na tomto procesu a zabezpečiť pre nich aj spätnú väzbu.

 

 

Bibliografické odkazy

Rank of Universities of Slovakia http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=sk

Hodnotenie vysokých škôl a ich fakúlt (2010) http://www.arra.sk/index.php?module=documents&JAS_DocumentManager_op=downloadFile&JAS_File_id=102

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?