Smer prvá práca.

Autor: Kajo Wild | 8.12.2009 o 21:58 | (upravené 26.3.2011 o 22:31) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1713x

Väčšina z vás to má za sebou a veľkú časť to ešte  čaká. Pre čerstvých absolventov nepoznaná a neprebádaná oblasť nachádzajúca sa za školskými bránami. Vstup do života dospelých, prvá práca. Po často úmorných rokoch štúdia tvorí maturita alebo štátna skúška bodku za poslednou etapou dospievania. Nastáva čas zaradiť sa medzi pracujúcu triedu. Z vlastných skúseností môžem povedať, že cesta za prvou prácou je pre mňa zdĺhavá, tŕnistá s nejasným koncom. Aspoň zatiaľ.   Väčšina z vás to má za sebou a veľkú časť to ešte  čaká. Pre čerstvých absolventov nepoznaná a neprebádaná oblasť nachádzajúca sa za školskými bránami. Vstup do života dospelých, prvá práca.

Ako úspešný študent som si svoj štart do pracovného života predstavoval o dosť jednoduchšie. Život ale  pripravil trochu odlišný  scenár podľa ktorého mám hrať. Veľmi naivne som sa domnieval, že tak ako sa mi darilo počas školských dní, sa mi bude dariť aj na trhu práce. Opak je však pravdou. Rozhodne to ale nie je všeobecne platným pravidlom pre každého.

Po štátniciach či maturite si asi každý z nás dopraje pár dní oddychu na patričné oslavy. Až keď polapíme znovu dych a svet okolo nás sa prestane točiť závratným tempom,  začne sa byrokratický maratón, ktorý sa stáva slovenským národným športom číslo jeden. Najskôr potvrdenie o ukončení štúdia, potom potvrdenie o evidencii na úrade práce a finálne nahlásenie  novonadobudnutého statusu nezamestnaného občana do zdravotnej poisťovne. Tí lepšie situavaní sa tomu samozrejme môžu ľahko vyhnúť. Po náročných hodinách státia na rozličných úradoch nastane čas sa posadiť k otvorenému wordovému súboru v počítači a pokúsiť sa vložiť svoj život na papier. Neviem ako pre vás, ale pre mňa je ťažké formálne sa vyjadrovať o svojich schopnostiach a zručnostiach. Životopis vnímam ako šablónu, v ktorej je ťažké zachytiť individualitu človeka. Nech som sa  akokoľvek snažil, stále môjmu životopisu chýbala duša a myslím, že chýba doteraz. Nemohol som sa zbaviť pocitu, že je rovnaký ako desiatok ďalších absolventov. Človek vlastne aj tak nikdy presne nevie, kto bude na druhej strane posudzovať jeho slová a podľa akých kritérií sa bude rozhodovať. Vždy je to risk a skok do neznáma.

Ďalšou  fázou je hľadanie vhodnej pracovnej ponuky. Pri ich čítaní mám občas pocit, že roky strávené na škole nestačia pre kvalifikáciu na ponúkané pracovné miesta. Myslím, že  každý by mal vsadiť hlavne na svoje prednosti, činil som tak aj ja. Verím, že  komunikačné a štylistické zručnosti sú mojou silnou stránkou a tak práca v médiách a reklame je pre mňa jasná voľba. Žiaľ dopyt je vyšší ako ponuka, konkurencia obrovská a hospodárska kríza pracovný trh ešte viac limituje. Neostáva mi teda nič iné ako vybraných potenciálnych zamestnávateľov pravidelne zásobovať mojimi žiadosťami o zamestnanie a dúfať že raz to bude mať ja pozitívnu odozvu. Verím ale, že nie každý  dopadne rovnako. Veď ako by to potom vyzeralo keby celá  generácia mladých ľudí bola odkázaná na sociálnu sieť pani ministerky Tomanovej? Asi by sa veľmi nepotešila. Aj keď podľa jej vlastných slov je štát  pripravený pomôcť každému občanovi v núdzi vďaka balíčku protikrízových opatrení. Ja som síce dôverčivý, ale jej slová by som radšej na vlastnej koži neskúšal preverovať, mám sa až príliš rád.

Je vysoko pravdepodobné, že počas hľadania prvej práce narazíme viackrát na rozpor medzitým, čo chceme a tým čo nám realita pracovného trhu ponúka. Môže to pôsobiť až deprimujúco, ale na druhej strane každá skúsenosť je dobrá a človek nikdy vopred nevie, kam ho život zavedie. Ja osobne verím, že nie vždy to čo chceme je totožné s tým, čo naozaj potrebujeme. Možno práve prvá práca nebude tá vysnívaná, ale môže byť prvým krokom na ceste k nej.  Takže držme si vzájomne palce a smelo do boja!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?